Diecezjalne Duszpasterstwo Służb Liturgicznych Diecezji Pelplińskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Sportowców i Parafia św. Marcina w Starej Kiszewie organizują VIII Mistrzostwa Służb Liturgicznych w szachach, które odbędą się 11 marca 2023 roku w Starej Kiszewie (ul. Tysiąclecia 28 – plebania).

Zgłoszenia należy kierować do 05 marca 2023 roku pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., bądź tel. 665 933 917.

Diecezjalne Duszpasterstwo Służb Liturgicznych informuje, że rekolekcje dla ceremoniarzy ustanowionych w minionych latach, odbędą się w dniach od 3-5 marca 2023 roku w Pelplinie w Collegium Marianum przy al. Cystersów 2. Koszt rekolekcji wynosi 120 zł. Przyjazd i czynna recepcja w piątek od godz. 16.00-17.00. Rekolekcje poprowadzi ks. kan. Andrzej Szopiński.

Ceremoniarze zabierają ze sobą: legitymacje (zostaną podpieczętowane na kolejny rok posługi), strój liturgiczny, śpiwór, rzeczy osobiste, notatnik, długopis  i wypełnioną kartę zgłoszeniową (znajduję się poniżej). Uczestnicy, którzy są pełnoletni, mogą wypisać sami kartę zgłoszeniową.

Zgłoszenia należy kierować do 26 lutego 2023 r. do ks. Grzegorza Miotka na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 665 933 917. Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

W sobotę 31 grudnia br. o godz. 9.34 zmarł Joseph Ratzinger, papież senior Benedykt XVI. Był 265. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu. Pogrzeb papieża seniora odbędzie się 05 stycznia 2023 roku w Watykanie.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, życzę całej służbie liturgicznej zaangażowanej w diecezji pelplińskiej, aby wciąż na nowo był w Waszych sercach zapał i gorliwość w służeniu Kościołowi, aby przekazywać wartości chrześcijańskie swoim rówieśnikom oraz niegasnącej i żywej wiary, nadziei i miłości. Błogosławionych Świąt!

Przy tej okazji, serdecznie pragnę podziękować WSZYSTKIM zaangażowanym w służbę liturgiczną w naszej diecezji, że czynimy wszystko co w naszej mocy, aby każda liturgia była coraz piękniejsza.

ks. Grzegorz Miotk
Duszpasterz Służb Liturgicznych
Diecezji Pelplińskiej

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego ,,adventus” i oznacza ,,przyjście”. Dla starożytnych rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan oznacza  radosny czas przygotowania na przyjście Pana, a więc przygotowanie do Bożego Narodzenia, gdy wspomina się pierwsze przyjście Syna Bożego na ziemię  i oznacza radosne oczekiwanie na ponowne Jego przyjścia na ziemię.

Adwent rozpoczyna kolejny rok liturgiczny i obejmuje 4 kolejne tygodnie począwszy od pierwszej niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, do pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia.

Adwent – to czas radosnego i duchowego oczekiwania. Przygotowując się na przyjście Chrystusa, podejmujemy szereg działań, zwłaszcza w dziedzinie naszego ducha, poprzez postanowienia adwentowe, Msze święte roratnie, posługa na rzecz bliźniego, czy spowiedź adwentowa. Zadbajmy o swojego ducha, by potem zadbać o piękno liturgii.

ministranci.diecezja-pelplin.pl / 2016 - 2020 / Archiwum