W diecezji pelplińskiej od 01.09.2019 roku jest realizowany program formacyjny dla służby liturgicznej. Cały program znajduje się z zakładce Formacja, a także został przekazany wszystkim księżom naszej diecezji.

Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Nazwa pochodzi od "ministrare" znaczy "służyć". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. Pomaga również po zakończeniu Mszy świętej.

Kurs dla lektorów w diecezji pelplińskiej, odbywa się każdego roku w pięciu rejonach naszej diecezji (Tczew, Chojnice, Kościerzyna, Kartuzy, Świecie). W roku 2022 kurs lektorski odbywał się we wszystkie weekendy października, w którym zostało promowanych 78 nowych lektorów. Kolejna edycja kursu lektorskiego odbędzie się w październiku w 2023 roku. Szczegóły i zapisy pod koniec sierpnia 2023 roku.

Lektor – posługa w Kościele Katolickim wiążąca się z odczytywaniem podczas Mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii (tutaj wyjątek stanowią: Niedziela Palmowa i Wielki Piątek, kiedy lektor może odczytać Ewangelię, nie prosi wówczas kapłana o błogosławieństwo). Ponadto lektor może odczytywać modlitwę powszechną podczas liturgii. Jeśli nie ma kantora, lektor wykonuje (może zarówno odśpiewać, jak i odczytać) psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może ponadto wnieść Księgę Ewangelii – Ewangeliarz.

XVII edycja kursu na ceremoniarza w Diecezji Pelplińskiej zakończyła się 12 listopada 2022 roku. Promocję otrzymało 93 kandydatów z 50 parafii. Kolejna XVIII edycja rozpocznie się 21 sierpnia 2023 roku. Szczegóły i zapisy w czerwcu 2023 roku.

Rekolekcje dla ustanowionych już ceremoniarzy, odbędą się 3-5 marca 2023 roku w Pelplinie, które poprowadzi ks. kanonik Andrzej Szopiński. Już teraz zapraszamy, aby zaplanować sobie ten termin na rekolekcje wielkopostne.

Ceremoniarz, zwany również mistrzem ceremonii (w dokumentach wydanych po Soborze Watykańskim II jedynie to określenie jest używane) czuwa nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii, jak i wykonaniem wszelkich ceremonii liturgicznych. W czasie liturgii pozostaje w pobliżu celebransa jednocześnie dając odpowiednie znaki i polecenia (komendy) pozostałym usługującym, by spełnili w danym momencie przeznaczone im funkcje. Zasadniczo w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego funkcję ceremoniarza spełnia osoba świecka, lecz dawne dokumenty zalecają, by była to osoba duchowna. A. Jougan w „Słowniku kościelnym łacińsko – polskim” pisał: „Przed Soborem Watykańskim II ceremoniarzem był duchowny, zwany mistrzem ceremonii, który czuwał nad godnym i właściwym spełnianiem uroczystych czynności liturgicznych (1958, s. 82). Wydane po Soborze Watykańskim II Caeremoniale episcoporum w roku 1984 wskazuje wyraźnie, że posługa ceremoniarza nie jest zarezerwowana wyłącznie dla duchownych.

ministranci.diecezja-pelplin.pl / 2016 - 2020 / Archiwum