W dniach od 21 do 23 października 2016 roku odbywa się pierwszy zjazd dwunastej edycji kursu dla ceremoniarzy z Diecezji Pelplińskiej. Kurs rozpoczęło 81 kandydatów z 43 parafii. Cały kurs trwa od października do sierpnia. Pierwsze trzy spotkania dotyczą liturgii Mszy Świętej oraz Triduum Paschalnego, czwarte spotkanie to egzamin, natomiast piąty zjazd to rekolekcje połączone z promocją udzielaną przez Księdza Biskupa.

Liturgia Słowa stanowi główny temat pierwszego zjazdu. Uczestnicy poznają m.in.: strukturę liturgii Słowa, księgi liturgiczne, strukturę roku liturgicznego, budowę mszału. Poza tym odbywają się liczne ćwiczenia w pelplińskiej katedrze i kaplicy Collegium Marianum. Ceremoniarz to nie tylko „technik liturgii”, ale także człowiek będący blisko Jezusa Chrystusa, dlatego punkt centralny każdego dnia stanowi Msza św. Jest czas na modlitwę, adorację, a także wspólnie odmawiamy Liturgię Godzin.

Bardzo serdecznie dziękuję klerykom Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, którzy współprowadzą kurs oraz Ks. Kan. Andrzejowi Szopińskiemu i Ks. Wojciechowi Niemczewskiego, którzy wspomagają kurs poprzez posługę duszpasterską.

Następny zjazd dla kandydatów do posługi ceremoniarza odbędzie się w Pelplinie w dniach od 18-20 listopada br.

Galeria zdjęć »

ministranci.diecezja-pelplin.pl / 2016 / Archiwum

Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk