Dnia 2 marca 2019 roku odbyło się w Starej Kiszewie bardzo ciekawe wydarzenie. Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów Diecezji Pelplińskiej oraz Archidiecezji Gdańskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Sportowców i Parafia św. Marcina w Starej Kiszewie zorganizowały V Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Pelplińskiej i Archidiecezji Gdańskiej w Szachach.

To spotkanie ministranckie rozpoczęło się od udziału we Mszy Św., odprawionej przez miejscowego proboszcza ks. Andrzeja Talińskiego – diecezjalnego duszpasterza sportowców. Do rozgrywek szachowych zgłosiło się 53 zawodników z następujących parafii: Lipusz, Świekatowo, Brusy, Kartuzy (Wniebowzięcia NMP), Kartuzy (św. Kazimierza), Sumin, Nowa Wieś Lęborska, Reda (Wniebowzięcia NMP), Niedamowo, Konarzyny, Pelplin, Tczew (NMP Matki Kościoła), Stara Kiszewa.

W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepszymi okazali się:

Roczniki  2006 – 2011

1.     Kozłowski Michał (Świekatowo)

2.     Kobiela Dominik (Kartuzy (Wniebowzięcia NMP)

3.     Joniec Jan (Sumin)

4.     Ciemiński Wojciech (Sumin)

5.     Kowalski Michał (Sumin)

Roczniki 2003 - 2005

1.     Żygadło Kajetan (Świekatowo)

2.     Szatkowski Paweł (Świekatowo)

3.     Jutrzonka Maciej (Lipusz)

4.     Serkowski Maksymilian (Kartuzy – św. Kazimierza)

5.     Jereczek Marcin (Niedamowo)

Roczniki 1997 – 2002

1.     Wałaszewski Łukasz (Niedamowo)

2.     Kleinszmidt Marcin (Pelplin)

3.     Nagórski Arkadiusz (Pelplin)

Opiekunowie:

1.     Pelowski Zdzisław

2.     Joniec Krystyna

Cylke Janusz

4. Zaborowski Krzysztof
          Brauer Karol

Najmłodszym uczestnikiem Mistrzostw był Kajetan Gosz z Kartuz (rocznik 2011).

Sędzią głównym zawodów był p. Tadeusz Rek z Kartuz. Organizacją Mistrzostw zajęli się ks. Grzegorz Miotk – diecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów oraz ks. proboszcz Andrzej Taliński.